Zasady etyki redakcji
Redakcja „Przeglądu Historycznego” (dalej: PH) zachowuje najwyższe standardy etyczne, wypracowane przez Comittee on Publication Ethics COPE: patrz https://publicationethics.org/about/our-organisation; zasady postępowania dostępne są na stronie: https://publicationethics.org/core-practices.
Redakcja kieruje się tymi standardami. Do nich też powinni się stosować polscy i zagraniczni autorzy nadsyłający teksty do publikacji w PH.
PH będąc jednym z dwóch najstarszych czasopism historycznych w Polsce, stara się publikować teksty o jak najwyższych walorach naukowych, stanowiące istotny wkład w rozwój nauk historycznych.
Wszystkie artykuły nadsyłane do redakcji podlegają zewnętrznym recenzjom (double-blind peer review). Teksty jako anonimowe wysyłane są do dwóch recenzentów wyznaczonych przez redakcję, którzy nie pozostają w jakimkolwiek konflikcie interesów z autorami. Recenzentami PH zostają wybitni specjaliści w dziedzinie, której dotyczy nadesłany artykuł.
Członkowie redakcji, podobnie jak recenzenci, zobowiązani są do nieprzekazywania nadesłanych tekstów oraz ustnych i pisemnych opinii o nich poza grono redakcji PH.
Każdy autor zobowiązany jest do podpisania standardowej umowy, w której w § 1, pkt 2: „autor oświadcza, że wykona utwór osobiście nie naruszając praw autorskich osób trzecich”.
Dotychczas do redakcji nie napłynął tekst, który okazałby się plagiatem. Wykrycie plagiatu przy pomocy odpowiednich narzędzi elektronicznych skutkować będzie odesłaniem tekstu z załączoną dokumentacją wyniku badania antyplagiatowego do ośrodka, z którym autor plagiatu jest związany i zawiadomieniem stosownych organów ścigania.