Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zasady etyczne

Recenzent nie powinien podejmować się wydania opinii na temat tekstu, którego zakres problemowy wykracza poza jego kompetencje i doświadczenie naukowe. Podejmując współpracę z redakcją „Przeglądu Historycznego” recenzent zobowiązuje się do skrupulatnej i rzeczowej oceny udostępnionego mu tekstu.

Wszystkie teksty przesyłane do recenzji są materiałami poufnymi. Recenzent nie może ujawniać nikomu ich treści, a swoje opinie na ich temat winien zachować dla siebie do czasu ewentualnej publikacji tych tekstów.

Recenzent powinien skupić się na ocenie walorów naukowych tekstu, tj. jego wkładu w rozwój nauk historycznych, nowatorstwa ujęcia problemu, zastosowania nowych metod badawczych lub dyskusji z ustaleniami dotychczasowej historiografii. Oprócz tego ocenie podlegają również stopień wykorzystania literatury przedmiotu, poziom językowy nadesłanego tekstu, jego konstrukcja i styl. Przedmiotem oceny recenzyjnej powinny być przede wszystkim walory merytoryczne zgłoszonego tekstu, nigdy zaś osoba autora.

Recenzent ma obowiązek poinformować redakcję o wszystkich wiadomych mu potencjalnych lub rzeczywistych konfliktach interesów. Za konflikt interesów uznaje się sytuację, w której zależności osobiste, finansowe lub instytucjonalne wpływają negatywnie na pracę recenzenta, członka redakcji lub autora, a więc gdy utrudniają bądź uniemożliwiają mu one postępowanie zgodne z najlepszymi standardami etyki pracownika naukowego.