Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zasady etyczne

Redakcja „Przeglądu Historycznego” przyjmuje jedynie teksty oryginalne, tzn. opracowania autorskie, stworzone zgodnie z zasadami etyki pracy naukowej (por. m.in. Kodeks etyki Polskiego Towarzystwa Historycznego, rozdz. II: Badania historyczne i przedstawianie ich wyników, PH, CXIII, 2022, 3, s. 611–613), niepublikowane w jakiejkolwiek formie pisemnej ani uprzednio, ani równolegle.

W związku z powyższym Autor zgłaszający tekst do publikacji w „Przeglądzie Historycznym” nie powinien:

  • równocześnie kierować swojego tekstu do innych czasopism (dotyczy to również alternatywnych wersji językowych danego tekstu);
  • dążyć do publikacji redakcyjnego wariantu opublikowanego wcześniej (w tym elektronicznie) tekstu, jeżeli nie wyprowadza w nim nowych wniosków i interpretacji lub nie przedstawia w nim nowych źródeł;
  • zgłaszać do publikacji w czasopiśmie tekstu, który w nieodległym czasie od momentu zgłoszenia miałby się stać, z nieistotnymi dla meritum zmianami, rozdziałem przygotowywanej monografii.

Jeżeli argumentacja zawarta w zgłaszanym tekście została wcześniej w jakikolwiek sposób (w tym ustnie) opublikowana, autor jest zobowiązany do wskazania w przypisie formy tej publikacji lub jej okoliczności.

Jeżeli zgłaszany tekst został napisany przez więcej niż jednego autora, w zgłoszeniu powinna się znaleźć informacja o procentowym bądź rodzajowym wkładzie poszczególnych autorów w jego powstanie.

Niedopuszczalne jest plagiatowanie, czyli naruszenie prawa własności intelektualnej poprzez przywłaszczenie sobie cudzych idei, dzieł, wyników badań, w tym również odkryć źródłowych i informacji (np. zasłyszanych podczas wystąpień publicznych). O każdym przypadku wykrycia plagiatu i naruszenia własności intelektualnej redakcja będzie informować instytucję zatrudniającą autora.

Redakcja „Przeglądu Historycznego” nie toleruje także praktyk tzw. ghostwriting (nadsyłanie tekstów stworzonych na zamówienie przez innego autora jako własnych) i guest authorship (wymienianie jako autorów tekstu osób, które nie miały znaczącego udziału w jego powstaniu). Takie teksty będą przez redakcję odrzucane.

Autor ma obowiązek poinformować redakcję o wszystkich wiadomych mu potencjalnych lub rzeczywistych konfliktach interesów. Za konflikt interesów uznaje się sytuację, w której zależności osobiste, finansowe lub instytucjonalne wpływają negatywnie na pracę autora, członka redakcji lub recenzenta, a więc gdy utrudniają bądź uniemożliwiają mu one postępowanie zgodne z najlepszymi standardami etyki pracownika naukowego.

Autor ma obowiązek wskazać ewentualne źródła finansowania swoich badań ze środków publicznych.

Autor jest zobowiązany do zaakceptowania wyżej wymienionych zasad etyki w oświadczeniu nadsyłanym wraz ze zgłoszonym do publikacji tekstem.